دوره خودشناسی

8 ساعت
متوسط
10 درس
امتحان 0
49 دانش آموز

مقدمه دوره خودشناسی

با گذراندن دوره خودشناسی به ضرورت توسعه شخصی، چگونگی انجام آن و نقش مهمی که در خودآگاهی ایفا می کند، پی خواهید برد. با توجه به بسیاری از مهارت‌ها، ایده‌ها، نظریه‌ها و مفاهیم جدید خودآگاهی که در زندگی کاری پرمشغله امروزی وجود دارند، بسیاری از ما به دنبال توسعه مهارت‌ها و دانش خود هستیم تا از این راه عقب نمانیم. اما ابتدا باید به خوبی خودتان را بشناسید تا در این مسیر قدم بردارید.

منظور از خودشناسی چیست؟

خودشناسی یعنی از احساسات، توانایی ها و ویژگی های خودآگاه باشید. همانطور که جسمانی رشد میکنید از درون نیز هر روز تغییراتی رخ می دهد؛ پس اینکه چه کسی هستید دائما در حال تغییر است و شما همیشه باید برای پیشرفت و رسیدن به اهداف، خود را به خوبی بشناسید.

آیا خودشناسی راحت است؟

در ظاهر شاید آسان به نظر برسد اما در حقیقت، ذهن مکانیسم دفاعی بالایی دارد تا سختی ها و اتفاقات ناخوشایند را عمدا فراموش کنید. به نوعی تمامی احساساتی که دارید همیشه بروز داده نمی شوند زیرا ذهن آمادگی مقابله با همه واقعیت را ندارد و آنها را سرکوب می کند. شما از خودتان یک ذهنیت ساخته اید و هر روز با آن زندگی میکنید، حتی ممکن است این کار باعث شود که از استعدادها و توانایی های خود بی خبر بمانید. پس بهتر است به کمک دوره خودشناسی یک بار برای همیشه یاد بگیرید که چگونه تا آخر عمر بهترین خودتان باشید.

مفهوم خودکارآمدی چیست؟

مفهوم خودکارآمدی مرتبط با دوره خودشناسی است. خودکارآمدی یعنی به توانایی های خود در یک موقعیت خاص باور داشته باشید. با خودکارآمدی استرس شما کاهش می باید و از زمان به درستی استفاده خواهید کرد. برای مثال، این آگاهی را از خودتان دارید تا برای اینکه بهترین کارتان را ارائه دهید به مکانی آرام و فارق از حواس پرتی نیاز دارید، همین نکته به شما کمک می کند تا انتخاب های عاقلانه ای داشته باشید. به یاد داشته باشید نمی توانید چیزی را که نمی دانید تغییر دهید.

خودشناسی چه تاثیری بر زندگی ما دارد؟

دوره آموزشی آنلاین خودشناسی، بر نقش مهمی که خودآگاهی در رشد شخصی ما ایفا می‌کند، تأکید می‌کند، زیرا به ما امکان می‌دهد خودمان را بفهمیم و تعیین کنیم که کجا می‌توانیم رشد کنیم. این دوره به ویژه برای کسانی مفید است که می خواهند پیشرفت شخصی خود را شروع کنند یا بهبود بخشند اما مطمئن نیستند که از کجا شروع کنند.

آنچه در دوره خودشناسی یاد خواهید گرفت

بدانید چرا توسعه شخصی مهم است

با توسعه شخصی اعتماد به نفس شما افزایش می باید، هنگامی که به خودشناسی کامل برسید مهارت های شما را افزایش پیدا خواهد کرد و آرزوهای شما را برآورده می کند. به یاد داشته باشید که توسعه شخصی نیاز به تمرین دارد و کاملا هم درونی می باشد.

نحوه تنظیم اهداف را بدانید

تعیین اهداف فقط شروع ماجرا است. پس از آن باید مدت زمانی را صرف شناسایی اهداف خود بگزارید.

 1. قابل اندازه گیری: به طوری که مشخص شود که چه زمانی به هدف خود رسیده اید یا در حال نزدیک شدن به آن هستید.
 2. قابل دستیابی: شرایط را بسنجید و ببینید آیا خواسته شما قابل دستیابی هست یا خیر. (آرزو با هدف متفاوت است)
 3. تلاش برای رسیدن: این تنها زمانی واقعاً مفید است که اهداف در محیط شما در موقعیت حقیقی باشند.
 4. ایده داشته باشید: حتما مسیری مشخص را از قبل برنامه ریزی کرده باشید.

برنامه ریزی خودشناسی

برنامه ریزی خودشناسی چارچوبی ساختار یافته است که می توانید از آن استفاده کنید: از مهارت هایی که دارید آگاه شوید. مهارت های مورد نیاز خود را شناسایی و توسعه دهید. بدانید که به چه چیزی میخواهید برسید و چگونه به آن برسید. روی گزینه ها و اهداف بالقوه مطالعه و تمرکز کنید.

بدانید که خودآگاهی چیست و چرا اهمیت دارد

خودشناسی به ما این امکان را می دهد که موارد مختلف را از منظر دیگران ببینیم، خودکنترلی را تمرین کنیم، خلاقانه و مولد کار کنیم و به خودمان و کارمان افتخار کنیم و همچنین عزت نفس عمومی را تجربه کنیم تا منجر به تصمیم گیری بهتر شود.

مزایای خودشناسی را درک کنید

داشتن خودآگاهی به ما قدرت تأثیرگذاری بر نتایج را می دهد. به ما کمک می کند تا تصمیم گیرندگان بهتری شویم و به ما اعتماد به نفس بیشتری می دهد. همچنین می توانیم به وضوح و قصد ارتباط برقرار کنیم، که به ما امکان این را می دهد که تمامی موارد را از منظرهای مختلف درک کنیم. به علاوه از فرضیات و تعصبات دور می کند.

بدانید چگونه خودآگاه تر شوید

 • یک دفترچه روزانه داشته باشید.
 • به دنبال بازخورد از دیگران باشید.
 • ارزش های خود را شناسایی کنید.
 • داستان بخوانید.
 • قدردانی را تمرین کنید.
 • واکنش های هیجانی خود را بررسی کنید.
 • مراقبه ذهن آگاهی را تمرین کنید.

دوره خودشناسی رایگان

ورکشاپ شخصیت شناسی به همراه 5 تیب از شخصیت شناسی اینیاگرام را به صورت کاملا رایگان مشاده نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *