کوچینگ

کوچینگ چیست؟

به زبان ساده، کوچینگ فرآیندی حیاتی‌، برای بهبود عملکرد در رهبری، تجارت و زندگی است. برای اطمینان از پیشرفت مستمر و رشد مثبت باید آینده و گذشته را فراموش کنید و بر زمان حال تکیه کنید. وچینگ راهی برای رشد سریع در حرفه ای دارید است. داشتن مدرک معتبر، مهارت ها، دستاوردها، دانش، و توانایی هایی که دارید همگی برای کوچینگ مهم هستند. ما به شما کمک میکنیم تا با کوچینگ به پتانسیل کامل خود برسد.

برای کوچینگ به چه مواردی نیاز داریم؟

برای کوچینگ به دانش، انگیزه، پتانسیل، مشاور، مربی، مهارت، حمایت کننده و توسعه دهنده نیاز داریم.

کوچینگ چه تاثیری بر زندگی دارد؟

کوچینگ می تواند به طور قابل توجهی به زندگی شخصی شما و همچنین شغل شما کمک کند. افزایش اعتماد به نفس، بهبود عملکرد کاری و ایجاد مهارت های ارتباطی از مهمترین تاثیرات کوچینگ بر زندگی هستند.

کوچینگ چه کمکی به ما می کند؟

از طریق کوچینگ، یک فرد می‌تواند بیشتر درباره خود بیاموزد، بفهمد که دیگران چگونه درک می‌کنند و بخش‌هایی از شخصیت خود که از آن راضی نیستند، بهبود ببخشند. علاوه بر این، کوچینگ یادگیری را به سطحی فراتر از یادآوری و درک می برد.

تاثیر روانی کوچینگ

افسردگی، استرس و اضطراب شرایط روانی رایج در بین افراد بسیاری از کشورهای جهان است. تعدادی از محققان دریافتند که کوچینگ در کاهش پریشانی روانی موثر است. هدف از این مطالعه بررسی تاثیر برنامه کوچینگ زندگی بر وضعیت روانی افراد بود. کوچینگ بر کاهش پریشانی نیز روانی موثر است که اجرای تمرین کوچینگ در زندگی روزمره، افراد را تشویق می‌کند.

انواع کوچینگ

در حالی که به معنای واقعی کلمه صدها نوع کوچینگ وجود دارد، برخی از آنها بیشتر از بقیه محبوب هستند. اگر علایق شما با یکی از این 20 زمینه مطابقت دارد، باید به راحتی مشتری پیدا کنید و کسب و کار بسازید.

 1. زندگی و توسعه شخصی
 2. سلامت و تندرستی
 3. تناسب اندام
 4. کوچینگ رابطه
 5. آموزش رابطه جنسی و صمیمیت
 6. دوستیابی
 7. عملکرد
 8. کسب و کار
 9. کوچینگ شغلی
 10. رهبری اجرایی
 11. کوچینگ بازاریابی
 12. کوچینگ فروش
 13. کوچینگ کار تیمی
 14. آموزش امور مالی، ثروت و پول
 15. کوچینگ والدین
 16. آکادمیک
 17. مدیریت تعارض
 18. خلاقیت
 19. معنوی
 20. تحول

1. کوچینگ زندگی و توسعه شخصی

زندگی و توسعه شخصی مقوله وسیعی است، اما نقطه شروعی برای بسیاری از کسانی است که در تلاش هستند جایگاه تخصصی خود را پیدا کنند.

به عنوان یک مربی زندگی، شما به مشتریان خود در شناسایی و تلاش برای رسیدن به اهداف زندگی خود کمک خواهید کرد. شاید آنها بخواهند برای خانه پس انداز کنند، به شهر جدیدی نقل مکان کنند، احساس بهتری نسبت به خودشان داشته باشند یا بیشتر در کنار فرزندانشان حضور داشته باشند. کوچینگ می‌تواند شامل کمک به مشتری برای رسیدن به انواع اهداف شخصی یا حرفه‌ای یا حتی اهداف روابط و افزایش عزت نفس باشد.

مهارت ها و نقاط قوت: برای اینکه یک مربی زندگی موفق باشید، باید مشتاق حمایت از افراد در تمام زمینه های مختلف زندگی باشید.

2. کوچینگ سلامت و تندرستی

اگر به فکر داشتن یک سبک زندگی سالم تر هستید، در مراقبت از خود مهارت دارید و ذهنیت سالمی دارید، ممکن است بخواهید در زمینه سلامت و تندرستی تخصص داشته باشید. در این حرفه، به افراد کمک می‌کنید تا عادات مثبتی مانند ورزش، مدیتیشن یا تغذیه سالم را اتخاذ کنند که باعث افزایش رفاه و طول عمر آنها می‌شود.

مهارت‌ها و نقاط قوت: داشتن حس واقعی تعادل شخصی بسیار مهم است، زیرا نمی‌خواهید افراد را وادار به موفقیت بیش از حد کنید، سپس شکست بخورید.

3. کوچینگ تناسب اندام

در ارتباط با سلامتی و تندرستی، مربیگری تناسب اندام به طور خاص بر هدایت افراد از طریق روتین های ورزشی تمرکز دارد تا ببیند آنها به اهداف تمرینی خود دست می یابند. این نوع مربی همچنین به مشتریان آموزش می دهد که شنا کنند، دوچرخه سواری کنند و اغلب کلاس های فردی یا گروهی مانند یوگا یا پیلاتس ارائه می دهند.

مهارت ها و نقاط قوت: برای الهام بخشیدن به مشتریان خود، باید از نظر بدنی مناسب باشید، مهارت های مردمی خوبی داشته باشید و از ورزش لذت ببرید.

4. کوچینگ روابط

با حمایت از افراد و زوج ها، به آنها در مورد خودآگاهی، چگونگی ایجاد ارتباطات محبت آمیز بیشتر با شریک زندگی خود و مهارت های ارتباطی آموزش خواهید داد. می‌توانید به زوج‌ها کمک کنید تا شیوه‌هایی را اتخاذ کنند که دلبستگی ایمن را افزایش می‌دهد یا آنها را تشویق کنید تا نیازها و مرزها را شناسایی کرده و به اشتراک بگذارند. همچنین به زوج ها کمک می کنند تا بیشتر به یک تیم تبدیل شوند، همدلی متقابل را توسعه دهند و از الگوهای وابسته به هم خارج شوند.

مهارت‌ها و نقاط قوت: برای اینکه یک مربی روابط باشید، به مهارت‌های ارتباطی عالی و توانایی در نظر گرفتن هر دو طرف به یک اندازه معتبر نیاز دارید. این حرفه همچنین به مهارت های بین فردی دلسوزانه و راهنمایی قوی برای مشتریان خود نیاز دارد.

5. آموزش جنسی و صمیمیت

با کار در این زمینه بسیار پرتقاضا، به افراد و زوج‌ها کمک می‌کنید ماهیت جنسی خود را کشف کنند و به آنها بیاموزید که چگونه رضایت‌ بخش‌ترین زندگی جنسی ممکن را ایجاد کنند. شما ممکن است از مشتریان خود حمایت کنید تا عاشقان شگفت انگیزی شوند، تمایلات و خیالات جنسی را در میان بگذارند یا خود جنسی آنها را به طور کامل بپذیرند. همچنین برای یک مربی رابطه جنسی و صمیمیت ضروری است که فضای امنی را برای افراد فراهم کند تا از آسیب های جنسی بهبود یابند، بر اختلال عملکرد غلبه کنند یا هویت جنسی و جنسیتی خود را جشن بگیرند.

مهارت ها و نقاط قوت: اگر می خواهید مربی جنسی شوید، باید مثبت اندیش، باز و بدون قضاوت باشید. این مهم است که در بسیاری از راه‌های متفاوتی که افراد می‌توانند به رضایت جنسی دست یابند و تمایلات جنسی و جوامع جنسی مختلف را بپذیرند، به خوبی آشنا باشیم. اخلاق و مرزهای قوی نیز ضروری است آنها را می توان با شرکت در برنامه گواهی مربی جنسی بهبود بخشید.

6. کوچینگ دوستیابی

در حالی که برخی از مهارت‌های دوستیابی مانند ارتباط یا احساسات با مهارت‌های رابطه یا جنسی همپوشانی دارند، کوچینگ دوستیابی بیشتر به مشتریان خود در توسعه ابزارهای مورد نیاز برای ملاقات با افراد کمک می‌کنند. این امر به ویژه در چشم انداز دائماً در حال تغییر دنیای دوستیابی آنلاین و حضوری امروزی دشوار است.

به عنوان یک راهنمای دوستیابی، شما با تشویق مشتریان خود شروع می کنید تا آنچه را که از قرار ملاقات می خواهند روشن کنند. از آنجا، به آنها یاد می‌دهید که چگونه یک نمایه آنلاین موفق بسازند، در برنامه‌ها چت کنند، یا در زندگی واقعی با مردم ملاقات کنند و از آنها درخواست کنند. هدف اول افزایش احتمال رسیدن مشتری به اولین قرار ملاقات است. سپس آنها باید بدانند که چگونه به صورت بین فردی ارتباط برقرار کنند، معاشقه کنند و در نهایت رابطه جنسی را آغاز کنند، در حالی که به مرزها و رضایت توجه کنند.

مهارت‌ها و نقاط قوت: مربیان دوستیابی باید درک دقیقی در مورد آنچه که باعث می‌شود افراد به آن توجه کنند، داشته باشند. آنها باید بتوانند مشتریان خود را در تمرین ملزومات ملاقات با کسی، معاشقه و اولین حرکت راهنمایی کنند.

7. کوچینگ عملکرد

مربیان عملکرد در آموزش به مشتریان خود برای بهبود یک مهارت خاص – چه یک ورزش، یک ساز موسیقی یا سخنرانی در جمع، تخصص دارند. در حالی که برخی از مربیان عملکرد به صورت انفرادی با مشتریان خود کار می کنند، بسیاری نیز جلسات گروهی را ارائه می دهند.

مهارت‌ها و نقاط قوت: اگر می‌خواهید یک مربی عملکرد باشید، باید با تکرار راحت باشید زیرا عملکرد اغلب مستلزم تمرین مکرر همان مهارت‌ها است.

8. مربیگری کسب و کار

در این زمینه، شما از صاحبان شرکت ها و کارآفرینان در کشف آنچه می خواهند با کسب و کار خود به دست آورند، حمایت می کنید. اگر به نوشتن برنامه های تجاری شگفت انگیز علاقه دارید و احساس می کنید می توانید پیگیری کنید و واقعاً هر مشتری را مسئول نگه دارید، این نوع کوچینگ ممکن است برای شما مناسب باشد. در زمینه مربیگری کسب و کار نیز نکات زیادی وجود دارد – آنها اغلب بر روی زمینه های خاصی مانند شغل، مدیریت اجرایی، فروش، بازاریابی یا مربیگری تیم تمرکز می کنند.

مهارت ها و نقاط قوت: یک مربی کسب و کار باید بتواند به مشتریان خود الهام بخشد و انگیزه دهد. شما همچنین باید بسیار سازماندهی شده باشید و در صورت کار با تیم، تمرینات را راحت ارائه دهید یا در مقابل گروهی از افراد تمرین کنید.

9. کوچینگ شغلی

بسیاری از مردم هیچ ایده ای ندارند که می خواهند چه کاری باشند یا اینکه کدام شغل می تواند مناسب اهداف و شخصیت آنها باشد. اگر به سمت یک مربی شغلی کشیده می شوید، مشتریان خود را از طریق گزینه های شغلی راهنمایی می کنید و گزینه ای را پیدا می کنید که آنها را فرا می خواند. یا ممکن است به آنها کمک کنید تا به یک حرفه جدید تبدیل شوند. یک مربی شغلی با استفاده از پرسشنامه یا مصاحبه برای ارزیابی علایق و مهارت های مشتریان خود، گزینه های شغلی بالقوه ای را ارائه می دهد.

مهارت‌ها و نقاط قوت: در کوچینگ شغلی، شما باید در تمام فرصت‌ها و منابع شغلی مختلف در دسترس باشید. چالش اصلی شما یافتن راه های خلاقانه برای ارزیابی بهترین چیز برای مشتری شما خواهد بود.

10. کوچینگ رهبری اجرایی

شما مستقیماً با کاپیتان های صنعت کار خواهید کرد تا مهارت های رهبری آنها را بهبود ببخشید. اگر می‌دانید که می‌توانید به مردم بیاموزید که چگونه تیم‌هایشان را سازماندهی کنند و انگیزه ایجاد کنند، و قاطع و قاطعانه ارتباط برقرار کنند، ممکن است آماده باشید تا در این جایگاه آموزشی کسب و کار آموزش دهید.

مهارت ها و نقاط قوت: برای مربیان اجرایی معمول است که قبلاً خود به عنوان مدیر عامل، کارآفرین یا رهبر تجاری خدمت کرده باشند. با بهره گیری از تجربه عمیق خود، باید یک سبک رهبری موثر برای مشتری خود بیابید که با شخصیت آنها هماهنگ باشد.

11. کوچینگ فروش

توانایی فروش به مردم برای اکثر کسب و کارها ضروری است اما همه مهارت هایی را ندارند که دیگران را برای خرید یک محصول ترغیب کنند. یک مربی فروش ممکن است توسط هر کسی که می خواهد فروش را برای کسب و کار خود یاد بگیرد یا با یک تیم فروش کامل کار کند، استخدام شود. در این نوع کوچینگ، به افراد کمک می‌کنید مهارت‌های تجاری ارزشمندی را بیاموزند مانند پیدا کردن خواسته‌های یک فرد، و مذاکره تا بتوانند به اهداف پایان ماه یا پایان سال خود برسند.

مهارت ها و نقاط قوت: برای اینکه یک مربی فروش باشید، باید یک «مردم» باشید. شما باید بتوانید نحوه ایجاد رابطه را نشان دهید و روانشناسی را درک کنید که چه چیزی افراد را برای خرید یک محصول یا خدمات ترغیب می کند.

12. کوچینگ بازاریابی

بازاریابی با فروش متفاوت است زیرا هدف آن ترویج یک محصول یا خدمات از طریق ایجاد آگاهی در بین مشتریان بالقوه است. بنابراین، مربیان بازاریابی کمتر از مربیان فروش بر روی اعداد متمرکز هستند – در عوض، آنها از مشتریان خود در کشف نحوه ارتباط موثر با مخاطبان هدف خود حمایت می کنند. آنها آنها را در یافتن زاویه مناسب برای دستیابی به افرادی که به احتمال زیاد محصولات یا خدمات آنها را خریداری می کنند، راهنمایی می کنند.

مهارت‌ها و نقاط قوت: درک روان‌شناسی و دانستن اینکه چگونه افراد را تشویق به پیروی از آن خواسته‌ها کنیم بهترین مهارت مورد نیاز برای یک مربی بازاریابی است.

13. کوچینگ کار تیمی

تیم‌هایی که در محیط‌های تجاری مانند تیم بازاریابی، مهندسی یا انبار هستند. ممکن است برای همکاری به کمک نیاز داشته باشند. بر خلاف یک مربی تجاری یا اجرایی، مربیان تیم بر ایجاد یک کسب و کار تمرکز نمی کنند آنها بر حل تعارضات یا مشکلاتی تمرکز می کنند که مانع کار تیم به طور موثر با یکدیگر می شود.

ارائه تست های شخصیت و به اشتراک گذاری نتایج در سراسر تیم ابزار اصلی مربیان تیم است. این می تواند به تیم کمک کند تا تفاوت ها را عادی کند و به آنها در درک سبک های کاری متنوع همکارانشان کمک کند.

مهارت‌ها و نقاط قوت: اگر می‌خواهید مربی تیم باشید، باید در حل تعارض و حل خلاقانه مشکلات برتر باشید.

14. آموزش امور مالی، ثروت و پول

آیا از ایجاد بودجه، تعیین اهداف مالی یا حتی درگیر شدن در برنامه ریزی مالی بلندمدت لذت می برید؟ اگر با یک بله مشتاقانه پاسخ داده اید، این می تواند نوع کوچینگ مناسب شما باشد. مربیان ثروت و پول عمدتاً با احساسات زیربنایی کار می کنند که مانع خلق ثروت یا خرج بیش از حد افراد می شود.

در این جایگاه مربیگری، باید در راه‌های جمع‌آوری ثروت متخصص باشید. شما همچنین مشتریان خود را بسته به عواملی مانند سن، سلامتی و اهداف زندگی برای بازنشستگی آماده خواهید کرد.

مهارت‌ها و نقاط قوت: برای موفقیت در این نوع مربیگری، درک چالش‌های عاطفی زیربنایی افراد با پول مهم است – باعث می‌شود آنها کمتر یا بیش از حد خرج کنند، یا مانع از این می‌شوند که احساس کنند سزاوار ثروتمند شدن هستند.

15. کوچینگ والدین

ممکن است والدین برای ایجاد روابط محبت آمیز، حمایتی و مثبت با فرزندان خود به کمک نیاز داشته باشند. به عنوان یک مربی والدین، والدین جدید را برای سفر پیش رو آماده می کنید یا رفتارهای خانوادگی را تشویق می کنید که دلبستگی ایمن ایجاد می کند یا مشکلات رفتاری را حل می کند. در همه موارد، شما رشد کودک سالم و محیطی امن را برای رشد خانواده ها ترویج خواهید کرد.

مهارت ها و نقاط قوت: به عنوان مربی والدین، باید کودکان را دوست داشته باشید و درک کنید. نیازهای آنها، ترس ها و وظایف رشدی آنها. صبر و همدلی زیادی برای فرزندان و والدین لازم است، اما به بازیگوش و خلاق بودن نیز کمک می کند.

16. کوچینگ آکادمیک

به عنوان یک مربی آکادمیک، از نوجوانان در تمرکز بر مطالعاتشان، بهبود مدیریت زمان و مهارت های مطالعه و افزایش دستاوردهای تحصیلی آنها حمایت می کنید. در مواقع دیگر، ممکن است روی راهنمایی دانش‌آموزان برای تسلط بر آزمون‌های استاندارد تمرکز کنید، یا مقاله‌های مورد نیاز برای پذیرش کالج را بنویسید.

مهارت ها و نقاط قوت: برای تسهیل موفقیت تحصیلی، باید در موضوعات اصلی که دانش آموزان باید یاد بگیرند، به خوبی آشنا باشید. برای پذیرش در کالج، ضروری است که بتوانید ترفندهای تست استاندارد را به دانش آموزان آموزش دهید و به آنچه کالج ها می خواهند در مقالات پذیرش مطالعه کنند مسلط باشید.

17. کوچینگ مدیریت تعارض

هنگامی که افراد مهارت های مدیریت تعارض ضعیفی دارند، بسیاری از محیط های کاری و روابط شخصی آسیب می بینند. مربیان مدیریت تعارض می دانند که اکثر مردم هرگز بهترین تکنیک ها را برای رسیدگی موثر به لحظات عادی تعارض در روابط تجاری و شخصی یاد نگرفته اند.

به عنوان یک مربی مدیریت تعارض، یک رویکرد سیستماتیک برای رویارویی با لحظات نامطلوب ایجاد کرده یا اتخاذ و تسهیل خواهید کرد. نمونه هایی از رویکردهای مدیریت تعارض عبارتند از فرآیند تعمیر Somatica و ارتباطات غیر خشونت آمیز (NVC).

مهارت ها و نقاط قوت: در این نوع کوچینگ، شما باید بتوانید زمانی که افراد در بالاترین حد خود هستند، آنها را آرام کنید. ابزارهای قوی کاهش تنش و ارتباط و همچنین رویکردهای عملی برای آموزش و تمرین تکنیک ها ضروری است.

18. کوچینگ خلاقیت

آیا می‌توانید ببینید که به هنرمندان، طراحان و نوازندگان کمک می‌کنید تا از منبع تخیل خود استفاده کنند تا آب خلاقانه‌شان جاری شود؟ یکی از نمونه‌های یک مربی خلاق، یک مربی نوشتن است – ممکن است به مشتریان خود درخواست‌های نوشتن ارائه دهید، یا دوره‌هایی برای نوشتن خلاق ترتیب دهید تا آنها را از برق بکشند و با صدای درونی خود ارتباط برقرار کنند. هدف اصلی کوچینگ خلاقیت این است که مشتریان شما را وادار به حرکت در بلوک های خلاقانه و رسیدن به اهداف هنری خود کنید.

مهارت ها و نقاط قوت: تفکر خارج از چارچوب و تسهیل دیگران برای انجام این کار نیز یکی از نیازهای اصلی مهارت در این نوع مربیگری است. شما باید بتوانید راه های اصلی برای ایجاد انگیزه و الهام بخشیدن به هنرمندان همکار خود بیابید.

19. کوچینگ معنوی

در حالی که راهنمایی افراد برای برقراری ارتباط با خود معنوی خود یک تمرین قدیمی است، مربیگری معنویت به عنوان یک حرفه مستقل تا حدودی جدید است. در اینجا، مشتریان خود را قادر می‌سازید تا ایده خود را درباره معنای معنوی بودن بیابند. سینه ابزار شما تمرینات مختلفی خواهد بود – نفس کشیدن، مراقبه، حرکت، دعا یا نوشتن – تا به آنها کمک کند پیوند خود را با الهی عمیق تر کنند.

مهارت‌ها و نقاط قوت: برای اینکه یک مربی معنوی مؤثر باشید، باید متمرکز و پذیرای انواع مختلف باورهای معنوی باشید. همچنین مهم است که در اعمالی که برای کسانی که به دنبال ارتباط معنوی هستند بسیار مفید هستند، آشنا باشید.

20. کوچینگ تحول

یک مربی تحول یک مشتری را تشویق می کند تا زندگی خود را به روش های تاریخی تغییر دهد. شما به آنها کمک خواهید کرد تا از بلوک‌های داخلی و موانع بیرونی – مانند عادت‌های بد یا خودگویی منفی – عبور کنند تا به اهداف بزرگ‌شان برسند.

مهارت ها و نقاط قوت: اگر می خواهید به عنوان یک مربی تحول آفرین تمرین کنید، نگرش “هر چیزی ممکن است” کلیدی است. اگر بتوانید از منظر 10000 فوتی به مسائل نگاه کنید، در این نقش موفق خواهید شد.

جمع بندی

مهم است که به یاد داشته باشید که انواع کوچینگ با جایگاه های مربیگری یکسان نیستند. نوع کوچینگ حوزه وسیعی از تخصص یا علاقه را تعریف می کند. اما در هر یک از این انواع، چندین سبک یا جایگاه وجود دارد – و آنها می توانند به شما این امکان را بدهند که حرفه مربیگری خود را کاملاً متعلق به خودتان کنید.

هر یک از سبک های مربیگری فوق می تواند از رویکرد جسمانی یا رویکرد مبتنی بر گفتار استفاده کند. رویکردهای جسمانی هم جسم و هم ذهن را در بر می گیرند، در حالی که رویکرد مبتنی بر گفتار بیشتر بر افکار افراد و اقداماتی که انجام می دهند متمرکز است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *