آموزش پرورش خلاقیت و ایده پردازی و نوآوری

آموزش پرورش خلاقیت و ایده‌پردازی و نوآوری

خلاقیت چیست؟

خلاقیت یعنی تبدیل ایده ها به واقعیت. خلاقیت با کنجکاوی شروع می شود وقتی که می خواهید چیزی را کشف کنید. مغز سعی می کند بسیاری از برداشت های مختلف را به روشی جدید کنار هم بگذارد. سپس به نوعی حالت کنترل تغییر می‌کند که در آن تمام محرک‌هایی که غیرضروری تلقی می‌شوند مرتب می‌شوند. در زمینه روانشناختی، خلاقیت به معنای توانایی فرد برای ایجاد محتوای مفید و سازنده است. آموزش پرورش خلاقیت و ایده‌پردازی، می‌تواند به شما کمک کند تا حرفه خود به موقیت‌های بسیار زیادی دست پیدا کنید.

چطور می توان خلاقیت را پرورش داد؟

یک تصور غلط رایج این است که خلاقیت را نمی توان پرورش داد و در عوض برخی از افراد خوش شانس حس ذاتی خلاقیت دارند. اما این فرض اشتباه است. برای رسیدن به شغل پولساز باید تلاش کرد.

مقاله پیشنهادی: 122 شغل پولساز ایران و جهان همراه با میزان درآمد

بر اساس تحقیقات روانشناسی کلاسیک، سه نوع اصلی خلاقیت وجود دارد:

 1. خلاقیت اکتشافی
 2. تحول آفرین
 3. ترکیبی

نحوه صحیح پرورش خلاقیت

در طول فرآیند پرورش خلاقیت، سه شبکه اصلی در مغز ما فعال هستند که در سراسر مغز جریان دارند. بنابراین هیچ یک از نیمکره های مغز خلاق تر از دیگری نیست. احساسات، پاداش ها، ترس و استرس بر قضاوت ما تأثیر می گذارد. و همچنین اینکه چگونه محیط کاری ما در سازمان ها بر عملکرد خلاقانه ما تأثیر می گذارد. برای پروش خلاقیت خود  باید در قدم اول از استعداد و مهارت‌های خود مطلع شوید. برای این کار می‌توانید از مشاوه دوره خودشناسی و مشاور شغلی توسط مدرسین متخصص و با تجربه در این زمینه کمک بگیرید.

نحوه صحیح پرورش خلاقیت

1. به توانایی خود ایمان داشته باشید

ذهن ما یک ماشین شگفت‌انگیز است و سیستم اعتقادی ما بر توانایی‌های ما برای انجام دادن و یادگیری تأثیر می‌گذارد. اگر به خود بگوییم خلاق هستیم و توانایی تولید ایده را داریم، این اطمینان را ایجاد می‌کند که هیچ مانع روانشناختی بر سر راه تولید ایده‌های بزرگ قرار نمی‌دهیم. سمت راست مغز ما توانایی تولید ایده را فراهم می کند، اگر صرفاً از آن استفاده کنیم و آن را تمرین کنیم.

2. ابتدا ایده های خود را شناسایی کنید

هنگامی که نیاز به ارائه ایده یا راه حل دارید، سعی کنید از رفتن به سراغ افراد خلاقی که ممکن است در گذشته به آنها اعتماد داشته باشید، خودداری کنید. برای ارائه ایده ها و راه حل ها ابتدا خودتان وقت بگذارید. به این ترتیب به طور طبیعی قوه تخیل خود را توسعه خواهید داد.

3. با افراد خلاق تعامل داشته باشید

افراد خلاق تمایل دارند این قدرت را داشته باشند که ببینند چه چیزی ممکن است وجود داشته باشد و تعامل با آنها باعث ایجاد ایده ها و روش های جدید برای نگاه کردن به چیزها می شود. به دنبال افرادی باشید که صحبت کردن با آنها سرگرم کننده است و حس علاقه شدیدی به زندگی دارند. فردی که شما را مجبور می کند تا در تعامل با آنها، تخیل خود را به کار ببندید. صحبت با طیف گسترده ای از افراد از رشته ها، پیشینه ها، فرهنگ ها و تجربیات مختلف به شما کمک می کند تا مسائل را از دیدگاه های مختلف ببینید و تخیل خود را توسعه دهید.

نحوه صحیح پرورش خلاقیت

4. با کودکان معاشرت کنید

کودکان پیش دبستانی ایده‌آل‌ترین گزینه برای ترکیب هستند، زیرا معمولاً از هر دو طرف مغز استفاده می‌کنند، اگرچه ترجیحات از سنین پایین شروع می‌شود. اگر با آنها تعامل داشته باشید و دنیای آنها و اینکه چگونه چیزهای ساده و روزمره را می بینند، کشف کنید، دنیای آنها مملو از فانتزی است و دنیای شما نیز پر خواهد بود.

5. بازی، پازل یا ورزش های بدنی انجام دهید

برخی از بازی‌ها و پازل‌ها می‌توانند شما را با فرصت‌های زیادی برای انعطاف‌پذیری عضلات خلاق خود مجهز کنند. بازی‌هایی که شما را مجبور می‌کنند استراتژی‌ها را ترسیم کنید و حرکت‌هایی انجام دهید که به کاری که حریف انجام می‌دهد بستگی دارد. بازی‌های شطرنج و چکرز هم نمونه‌های خوبی هستند و هم ورزش‌های بدنی مانند فوتبال، بسکتبال و تنیس – که همگی ورزش خلاقانه را ارائه می‌کنند.

6. روی سرگرمی ها تمرکز کنید

یک سرگرمی فعلی را شناسایی کنید یا از آن برای تمرین خلاقیت خود استفاده کنید. سرگرمی هایی مانند نقاشی، طراحی یا مجسمه سازی، بدیهی است که جنبه خلاقانه شما را به کار می اندازد. هر سرگرمی که در آن شما نیاز به طراحی چیزی از ابتدا داشته باشید، تمرین خلاقانه ای را ارائه می دهد، به عنوان مثال. خیاطی، فلزکاری، نجاری، DIY. با این حال، برای کسانی که از نظر علمی بیشتر تمایل دارند، سرگرمی‌های فنی می‌توانند تمرین خلاقانه‌ای را در هنگام طراحی یا ساختن چیزی جدید فراهم کنند، به عنوان مثال. نوشتن برنامه های کامپیوتری جدید

7. فعالانه سفر کنید

هیچ راهی بهتر از سفر فعال برای گسترش و تجدید نظر شما وجود ندارد. این به معنای علاقه واقعی به مردم، فرهنگ هر جایی است که به آن سفر می کنید. ثبت سفر خود با عکس، و انعکاس تجربیات خود از طریق آن عکس‌ها، می‌تواند الهام بخش ایده‌های عالی باشد.

8. افزایش قدرت تخلیل با مطالعه

مطالعه ای که تخیل شما را به کار گیرد، مانند یک راز خوب یا یک داستان کوتاه. یکی از راه‌های تمرین قوه تخیل با داستان‌های کوتاه این است که نیمه اول آن را بخوانید و پایان خود را بسازید. اگر ایده های ارائه شده را در نظر بگیرید و با اضافه کردن، اصلاح یا ترکیب آنها با ایده های خود، آنها را بهبود ببخشید، کتاب های آشپزی، کتابچه های راهنمای تعمیر و راهنمای خود کمکی نیز می توانند برای تمرین خلاقانه استفاده شوند.

9. خواندن فعال

این به این معنی است که با مداد در دست بخوانید و در حین حرکت زیر قسمت های کلیدی خط بکشید. به آرامی بخوانید و یادداشت برداری کنید، زمانی را برای تأمل در آنچه خوانده اید اختصاص دهید، احتمال ایجاد ایده های جدید را افزایش دهید. به عنوان مثال، در حین مطالعه، یک نقشه ذهنی ایجاد کنید تا تفکر خود را توسعه دهید.

10. نوشتن خلاق را شروع کنید

برای نوشتن لازم نیست یک نویسنده منتشر شده باشید. نوشتن قطعات کوتاه در مورد موضوعی که به شما علاقه یا نگرانی دارد، راهی عالی برای توسعه توانایی تفکر خلاق شماست. پس از آن ممکن است احساس راحتی کنید که به تخیل خود اجازه دهید تا یک داستان کوتاه بنویسید.

تفاوت بین خلاقیت و نوآوری چیست؟

اگر خلاقیت با ایده های جدید و مفید ارائه می شود، نوآوری چیست؟ نحوه آموزش پرورش خلاقیت چگونه است؟ نوآوری همه چیز در مورد اجرای آن ایده های خلاقانه ای است که قبلاً ایجاد شده اند. همه می توانند و باید با خلاقیت درگیر شوند و با در نظر گرفتن نوآوری فکر کنند، با این حال، سازمان ها اغلب افراد یا بخش هایی دارند که به نوآوری اختصاص داده شده اند (اجرای این ایده ها).

تفاوت بین خلاقیت و نوآوری چیست؟

این اغلب به بخش هایی مانند توسعه محصول، تحقیق و توسعه، تیم های پروژه، و غیره اختصاص داده می شود. آیا تا به حال به این فکر کرده اید که یک سازمان می تواند خلاقیت زیادی در کسب و کار داشته باشد، اما این لزوما به این معنی نیست که آنها نوآوری زیادی دارند. متأسفانه، برای سازمان‌هایی که ایده‌های خلاقانه زیادی دارند، غیر معمول نیست، اما فاقد نوآوری برای اجرای موفقیت‌آمیز این ایده‌ها هستند.

تکنیک های آموزش پرورش خلاقیت و نوآوری

 • چابکی ذهن را برای فکر کردن خارج از چارچوب توسعه دهید و الگوهای عادی تفکر را مختل کنید.
 • الگوهای همیشگی رهبری را مختل کنید.
 • خلاقیت را تقویت کنید و ریسک پذیری را تشویق کنید.
 • در هرج و مرج و ابهام حرکت کنید.
 • از منطقه راحتی خود خارج شوید.
 • برای شکستن موانع اعتماد ایجاد کنید.
 • برای افزایش رفاه، انعطاف پذیری خلاقانه ایجاد کنید.

رویکردی کل مغز برای توسعه مهارت‌های خلاقیت و نوآوری

خلاقیت نیاز به تفکر کل مغز دارد. تخیل راست مغز، هنر و شهود، به علاوه منطق و برنامه ریزی چپ مغز. فعالیت‌هایی که شامل محرک‌های متنوع هستند فضایی پر جنب و جوش و دوستانه ایجاد می‌کنند که حواس را بیدار خواهند کرد. بینش‌ها را تیز می‌کند و فرصت‌های هیجان‌انگیزی برای ریسک‌های خلاقانه به شما می‌دهد.

یک ذهنیت نوآورانه ایجاد کنید که با خلاقیت، چابکی، آزمایش، ریسک پذیری و یادگیری مشخص شود. یافتن راه های خلاقانه برای حل مشکلات تجاری و یافتن فرصت هایی برای نوآوری برای بهبود خدمات برای مشتریان خارجی و داخلی.

نتایج یادگیری توسعه و پرورش خلاقیت

 1. یک چارچوب خلاقانه حل مسئله را معرفی کنید تا به شما زبان و ساختاری برای رهبری خلاقانه و مدیریت فرآیند نوآوری بدهد.
 2. ذهنیت خالقان و نوآوران با عملکرد بالا را توسعه دهید.
 3. یاد بگیرید که چگونه ایده های خلاقانه و نوآورانه را تولید، تجزیه و تحلیل، ارزیابی و اجرا کنید.
 4. یک متفکر تمام مغز چابک شوید. تخیل، هنر و شهود راست مغز را با منطق، تجزیه و تحلیل و برنامه ریزی مغز چپ ادغام کنید.
 5. ابزارها و تکنیک های عملی برای باز کردن خلاقیت در افراد و گروه ها را بیاموزید.
 6. یک محیط ایده‌پسند ایجاد کنید که خلاقیت، نوآوری و همکاری را افزایش می‌دهد.
 7. چگونه ایده های خود را برای جلب نظر سهامداران ارائه دهید.
 8. ایده‌های اولیه را برای چالش‌ها و استراتژی‌های خاص خود برای اجرای آن‌ها ایجاد کنید.

جمع بندی

شرکت‌ها امروزه در تلاش هستند تا خلاقیت را با بینش‌های تجاری کنار هم بیاورند. پرورش خلاقیت به شرکت‌ها کمک می‌کند تا تجارت خود را تصور کنند و مشتریان خود را به روش‌های جدیدی درک کنند، چیزی که در این مقطع در اقتصاد ضروری است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *