معرفی آهنگ انگیزشی

به ورودیهای ذهنت اهمیت بده!

بعد از سالها آموزش دیدن و کار کردن روی شخصیت و ذهنیت.. به این نتیجه مهم رسیدم که یکی از مهمترین عوامل موفقیت، داشتن ورودیهای مفید و سازنده هستش. خوراکی که در طول روز به ذهنمون وارد میکنیم!

  • اینکه چه فیلمی میبینی؟

اوقات فراغتتو با دیدن چه فیلمهایی پر میکنی؟

سریالهای بی محتوا و برنامه ریزی شده برای تخریب ذهن؟ یا سریال و فیلمهایی که به نگرشت و رشدت بیشتر کمک کنه؟

  • به چه موسیقی گوش میکنی؟

آهنگهایی که در مورد غم و نا امیدی و دیس لاو و مشکلاته؟ یا آهنگهایی با درون مایه انگیزه و امید؟

  • چه کتابی میخونی؟ 

کتاب خوندن عادت فوق العاده خوبیه، اما باید دقت کنیم که هر کتابی مفید نیست. هر مطلبی ارزش خواندن نداره. بعضی از کتابها ارزش بارها و بارها و بارها خواندن رو دارن.

هدف من، فرزانه پورشعبان بعنوان یک کوچی که قصد داره روی آگاهی و توانمندسازی تو کار کنه در مسیر رشد اینه که بهت لیستی از ورودیهای مفید و سازنده معرفی کنم.

با من همراه باش.

در این بخش موزیکهایی معرفی میکنم که برای روحت خوب باشه.

راستی، اگر در تکمیل این لیست، آهنگی رو پیشنهاد میکنی، خوشحال میشم در قسمت کامنت معرفی کنی و نظرت رو بنویسی.

هر موسیقی را وارد ذهنت نکن و فقط آهنگهای با انرژی مثبت رو گوش کن.

اگر میدونستی تاثیر یک موسیقی انرژی بخش و با درون مایه مثبت در زندگیت چیه، هیچ وقت آهنگهای منفی و غم انگیز رو گوش نمیکردی.

طبق مطالعات روانشناسی تاثیرات مثبت موسیقی های انگیزشی و انرژی مثبت این موارد هست:

  • بهبود سلامتی

زمانی که ما به یک موسیقی شاد گوش می‌کنیم، بخاطر تند بودن ریتم آهنگ‌ها تنفسمان سریع‌تر میشه که سریع نفس کشیدن اولین نشانه‌ی فیزیکی خوشحالیه! در مقابل زمان‌هایی که به موسیقی غمگین گوش می‌کنیم ضربان قلب و تنفسمان کند میشه و فشار خونمان بالا می‌ره. (البته این رو هم بگم که این به معنی نیست که فقط ترانه های شاد برای سلامتی ما مفید است. خیلی وقت‌ها با گریه کردن بعد از یک آهنگ غمگین یا تخلیه‌ی عصبانیتمون، حالمونبهتر هم میشه!)

آزمایشها نشون داده گوش دادن به موسیقی شاد می‌تونه در دوران ریکاوری به بیمارانی که جراحی می‌شن کمک کنه و یا برای از بین بردن افسردگی دوران بارداری خانم‌ها استفاده بشه. از همه‌ی این‌ها مهم‌تر، موزیک شاد، به خصوص اگر به صورت زنده اجرا شود، بیشترین تأثیر را روی کودکانی که در بیمارستان‌ها بستری هستند دارد و باعث روحیه گرفتن و خوشحالی آن‌ها میشه.

  • کاهش استرس و اضطراب

گوش دادن به آهنگ‌های شاد باعث ترشح شدن هورمون سرتونین در مغز ما میشه. این هورمون عامل ایجاد احساس اشتیاق و خوشحالی در ماست. تحقیقات نشان داده است که اگر ما یک آهنگ شاد و مثبت را به مدت دو هفته هر روز صبح گوش کنیم، در پایان دو هفته استرس‌های ما به میزان ۱۵% کمتر شده و احتمال ابتلا به افسردگی هم در ما کاهش پیدا میکنه.

  • افزایش انگیزه

حتماً تجربه کردین که ورزش کردن در حین گوش دادن به موسیقی چقدر برایمان آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌شه، این موضوع دلیل خیلی خوبی داره. تحقیقات نشون داده که ریتم موسیقی تأثیر بسیار زیادی بر واکنش‌های حیاتی بدن ما داره. بر اساس گفته‌ی محققان تأثیر موسیقی شاد بر افزایش انگیزه از برخی مواد دارویی و مخدر هم بیشتر هست. در حقیقت موسیقی با افزایش سطح آدرنالین خون، باعث برانگیختگی حسی و ایجاد هیجان در ما می‌شه و این موضوع انگیزه‌ی ما را برای انجام کارها زیاد می‌کنه؛ به این ترتیب گوش دادن به موسیقی با ریتم تند باعث می‌شود انگیزه‌ی ما زیاد شده و سخت‌تر کار کنیم.

  • تغییر خلق‌وخو

یه نکته‌ی خیلی جالب که شاید به نظرمون کمی عجیب باشه اینه که گوش دادن به موسیقی شاد تا حد زیادی باعث افزایش صبر و حوصله‌ی ما می‌شه! دلیل این موضوع اینه که با افزایش ضربان قلب و تنفس ما، کارکرد بدن و ذهنمان بهتر یشه و در نتیجه کششمان برای تحمل کردن سختی‌ها زیاد می‌شه. با افزایش صبر و تحمل، برخوردمان با اطرافیانمان هم صمیمانه‌تر و بهتر خواهد شد.

و اما..

چرا آهنگ های منفی و استرس زا گوش ندیم؟

یکی از مهمترین نکاتی که شاید افراد زیادی از آن مطلع نیستند، گوش دادن به آهنگ های بد و استرس زا و انرژی منفی هست. تمام اساتیدی که در حوزه موفقیت و توسعه فردی کار میکنند، یکی از مهمترین تاکیداتشون کنترل ورودیهای ذهن هست.

آهنگهایی که مربوط به خیانت، شکست عشقی، تنهایی، کلمات رکیک، دیس لاو، رو کم کنی، غم، از دست دادن پدر و مادر و … هستند، در مرور زمان مستقیم در ضمیر ناخودآگاه شما تاثیر گذار هستند.

اگر این نوع آهنگ ها را گوش کنید، چه بخواهید و چه نخواهید روی شما تاثیر خواهند گذاشت. متاسفانه بسیاری از افراد علاوه بر اینکه این نوع موزیک ها رو گوش می کنند، گاهی با تکرار چند بار یک آهنگ آن را حفظ کرده و بارها در جاهای مختلف زمزمه می کنند. باور کنید این کار یکی از اشتباهات بزرگ می باشد.

آهنگ انرژی مثبت و آرام بخش

یکی از نیازهای هر فردی هست. ما نیاز داریم برای قوی کردن پشتکار خود گاهی آهنگ انگیزشی و انرژی زا گوش کنیم.