مشاوره شغلی تخصصی

توسط دکتری مدیریت کسب و کار حرفه ای و دکتری مدیریت بازرگانی – منابع انسانی

درباره دکتر فرزانه پورشعبان

چه شغلی مناسب من است؟

ابتدا باید درک درستی از اینکه مشاوره شغلی چه تاثیری بر روی کسب و کار شما خواهد گذاشت، داشته باشید. راهنمای شغلی برای کمک به انتخاب، تغییر یا ترک شغل طراحی شده است و در هر مرحله از زندگی در دسترس است. به کمک دکتر فرزانه پورشعبان مسیر رسیدن به هدف خود را ساده تر کنید.

فرزانه پورشعبان

هر آنچه درباره انتخاب شغل باید بدانید

مثلث شغل رویایی

پر درآمدترین شغل دنیا

4 مرحله استقلال مالی

مشاوره شغلی چیست؟

مشاوره شغلی یا راهنمای شغلی، مطمئن ترین روش انتخاب، تغییر و توسعه کسب و کار است که با توجه به ویژگی ها و شرایط شما، با رعایت تکنیک های مشاوره، عرضه می شود. اصلی ترین هدف متخصصان مشاوره شغلی، راهنمایی افراد در تصمیم گیری های حساس می باشد.

هدف از مشاوره شغلی و اینکه آیا به آن نیاز دارید را بدانید

یکی از اصلی ترین معضلات جامعه و افراد بزرگسال، شغل است. چه برای بار اول، چه برای بار دوم یا شغل های همزمان همگی یک رویداد استرس زا هستند که با مدیریت درست می توان شرایط را بهبود بخشید. به ویژه زمانی که مشکلات اقتصادی مانند رکود و گرانی قدرت تفکر را کاهش می دهد، به کمک مشاوره شغلی با تشریح و بحث در مورد گزینه های موجود، می توانید بیش از نیمی از دغدغه های ذهنی خود را کم کنید.

انواع مشاوره شغلی

استعدادیابی برای انتخاب شغلی

تمام کسانی که در شغلشان استعداد داشتند، توانسته اند به نقطه اوج حرفه خود برسند.

مشاوره انتخاب شغل

شرایط، امکانات، تحصیلات، استعداد، وضعیت جامعه و… را با توجه به علایقی که دارید را بنویسید تا بتوانید شغل مناسب خودتان پیدا کنید.

مشاوره تغییر شغل

تغییر شغل دلایل متفاوتی می تواند داشته باشد، پس با توجه به تجربه قبلی، برای شغل بعدی قطعا انتخاب دقیق تری خواهید شد.

مشاوره توسعه شغل

توسعه شغلی در نگاه اول بسیار پر ریسک و هزینه بر است، اما با رعایت اصول مدیریت اجرایی می توانید به نتیجه دلخواه برسید.

مشاوره شغلی چگونه می تواند به شما در پیشرفت شغلی کمک کند؟

شما می توانید در حال حاضر از شغل خود راضی باشید، اما هرگز نمی دانید چه زمانی ممکن است نیاز به تغییر یا تمایل به ارتقاء سطح را احساس کنید. یک مشاور شغلی می‌تواند برخی از اهداف توسعه حرفه‌ای رایج در صنعت شما را مشخص کند یا به شما نشان دهد که اگر برای تغییر آماده هستید، چگونه اهدافی را برای توسعه شغلی خود تعیین کنید. یا ممکن است مشاور شما به شما نشان دهد که چگونه شبکه سازی را در صنعت خود شروع کنید تا شغل فعلی خود را توسعه دهید.

یک مشاور شغلی نیز برای کمک به شما برای غلبه بر هر چالشی که در تلاش برای رسیدن به اهداف خود با آن روبرو هستید، وجود دارد. معمولاً احساس می کنید که در مراحل بعدی خود گیر کرده اید یا مطمئن نیستید، حتی اگر مطمئن هستید که می خواهید تغییری ایجاد کنید. شاید مشاور شما برای کمک به پیشرفت شغلی شما، تحصیلات تکمیلی یا سایر مهارت‌ها و صلاحیت‌های جدید را پیشنهاد کند. آنها حتی می توانند به شما کمک کنند تا اضطراب ناشی از تغییر شغل را کنترل کنید.

همین الان مشاوره شغلی آنلاین بگیرید

چه کسانی بیشتر به مشاوره شغلی نیاز دارند؟

تمامی افراد از سنین نوجوانی که در حال انتخاب رشته هستند، تا سالمندان بازنشسته، همگی به دنبال شغلی مناسب هستند. ولی به طور کلی می توان به چند دسته افراد را تقسیم کرد:

 • دانش آموزانی که برای آینده خود هدف دارند.
 • فارغ التحصیلانی که به تازگی دنبال کار هستند.
 • افرادی که استعداد و علایق خود را کشف نکرده اند.
 • افرادی که به فکر توسعه و سرمایه گذاری های بزرگ می باشند.
 • کسانی که رضایت کافی از شغل خود ندارند و به فکر تغییر شغل هستند.

بهترین زمان مراجعه به مرکز مشاوره شغلی

معمولا افراد در دو حالت به مشاوره مراجعه میکنند. دسته اول آنهایی که تقریبا تصمیم نهایی گرفتند و برای اطمینان خاطر و بهبود راه حل های انتخابی خود به مشاور شغلی مراجعه می کنند. دسته دوم هم کسانی هستند که سردرگم در انتخاب و تغییر شغل مانده اند.

در جلسات مشاوره شغلی چه می گذرد؟

 1. ارزیابی نقاط قوت، مهارت ها، تحصیلات و تجربیات شما
 2. به خواسته ها و رویاهای خود واقع بینانه نگاه کنید
 3. شناسایی استعدادهای کشف نشده
 4. در نظر گرفتن گزینه های مختلف شغلی
 5. بررسی روندهای صنعت و شیوه های استخدام
 6. تحقیق در مورد لیست مشاغل و کارفرمایان
 7. آماده شدن برای مصاحبه
 8. تقویت رزومه
 9. پیدا کردن اولین شغل یا تغییر شغل
 10. ترسیم یک مسیر شغلی با ارزش

چطور استعداد شغلی خود را پیدا کنم؟

برای پیدا کردن استعداد خود، بهتر است آزمون های هوش و بازاریابی و کسب و کار را انجام دهید تا به نتیجه ای مطلوب برسید.

خودارزیابی انجام دهید. موارد ضروری خود را شناسایی کنید. فهرستی از مشاغل برای کاوش تهیه کنید. درباره مشاغل و کارفرمایان تحقیق کنید. آموزش ببینید (در صورت نیاز) و رزومه خود را به روز کنید. شغل پیدا کنید و درخواست دهید. به رشد و یادگیری ادامه دهید.

جایی که می خواهید پیشرفت کنید را مشخص کنید. اهداف خود را مستند کنید. کمک بخواهید. تحقیق در مورد. فرصت های آموزشی. استراتژی های جدید را اجرا کنید. پیشرفت را اندازه گیری کنید. دریافت انتقادات و پیشنهادات. به بهبود ادامه دهید.

خودارزیابی ابتدا علایق، ارزش ها و شخصیت خود را ارزیابی کنید تا درکی از مهارت های فنی و قابل انتقال خود ایجاد کنید. شناسایی و تحقیق گزینه ها. ارزیابی و اولویت بندی. اقدام کنید و گزینه ها را امتحان کنید. بازتاب و ارزیابی مجدد.

تغییر شغل رایج‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید. کارشناسان می گویند افراد در طول زندگی خود به طور متوسط سه بار یا بیشتر تغییر شغل می دهند. اغلب، مردم سال‌ها را در یک صنعت خاص سپری می‌کنند، قبل از اینکه متوجه شوند که این کار مناسب نیست یا جرات انجام یک چالش جدید را ندارند. برای تغییر شغل حتما باید به صورت خصوصی به مشاوره شغلی مراجعه کنید.

150+

تعداد مشاوره های 1402

1500+

تعداد مشاوره ها

2000+

تعداد ساعات مشاوره