استعدادیابی کودکان           

 

انواع روش ­های استعدادیابی وجود دارد که باید به این نکته ی بسیار مهم توجه کنیم تا از افراد متخصص در این زمینه استفاده کنیم.زمانیکه از استعداد کودکان شناخت کافی را پیدا کنیم، میتوانیم برنامه هایی متناسب را برایش تدوین کنیم تا بتوانند ان استعداد را رشد وشکوفا دهند و در نهایت پیشرفت کنند. هم چنین بتواند در آینده به عنوان  فردی مسئولیت پذیر و موثر در جامعه خدمت کند.

بهتر است که این نکaته ی مهم را نیز بدانیم که برای استعداد یابی روش های مختلفی وجود دارد. با کمی تحقیق و بررسی در مورد این روش ها و با توجه به امکانات و شرایط خود میتوان بهترین روش را انتخاب کرد.

 

توانایی های آنها را نادیده نگیرید.

اگر متوجه توانایی یا استعدادی در فرزند خود شدید، بسیار به ان توجه کنید؛ زیرا بسیار در آینده ی ان تاثیرگذار است.یکی از تاثیرات مهم آن ایجاد اعتماد به نفس در فرزندتان است که تاثیر زیادی در رفتار او هنگام روبه رو شدن با مشکلات دارد.

فرزندان خود را وادار به انجام کاری نکنید.

به فرزندتان فضا بدهید و کاری کنید تا ذهنش برای انجام کارهای مختلف باز باشد.این کار باعث میشه تا استعداد و توانایی کودک مشخص شود و در نهایت فردی خلاق شود تا در تک تک مراحل زندگی موفق شود.

 

به آنها اعتماد کنید.

برای رشد و استعداد فرزندتان باید به آنها اعتماد کنید .این اعتماد کردن بسیار مهم است.زمینه ی رشد را آسان تر می کند.زیرا باعث ایجاد ارتباط صمیمی بین فرزند و والدین می شود.این دوستی پیشرفت در زندگی فردی و اجتماعی فرزند دلبندتان را رقم می زند.

 

برای شناخت فرزندتان زمان بگذارید.

در صورتی که برای فرزند خود زمان کافی بگذارید، موجب میشود تا از او شناخت کافی داشته باشید و ارتباط موثری را نیز با او برقرار کنیدکه باعث شکل گیری رشد روانی مناسبی می شود. لازم به ذکر است که این ارتباط نزدیک فرزند با والدین در هرسنی بسیار ضروری است.

 

فرزندتان را همراهی کنید.

همراهی شما باعث دلگرمی فرزندتان در مسیر پیشرفتش می باشدکه باید این همراهی در زمینه های مختلف انجام شود و باعث شکوفایی استعداد فرزندتان می شود.این همراهی انگیزه ی فرزندتان را در راه رسیدن به خواسته هایش افزایش می دهد.

 

به علایق و سلیقه ی فرزندتان احترام بگذارید.

Happy kids laying on the floor holding books – the colorful world of reading

از دیگر عواملی که به شناسایی درست استعداد فرزندتان کمک می کند، احترام به نظر، علایق و سلیقه ی اوست. که باعث میشود فرزندتان راحت تر خواسته هایش را بیان کند.این احترام باعث شکل گیری شخصیتی مستقل و خوساخته می شود.

 

از آنها انتظارات معقول ودر حد توان فرزندتان داشته باشید.

توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است.زیرا در صورت هر گونه بی توجهی به این مسئله و داشتن  انتظارات نامعقول، از او انسانی ضعیف و بی اعتماد به نفس می سازد و در بزرگسالی دچار مشکلات زیادی می شود.

 

از معلم فرزندانتان کمک بگیرید.

معلمان نیز افراد بسیار مهمی هستند که شما را در شناسایی استعداد فرزندتان کمک می کنند.شاید این سوال برایتان بوجود اید که علت این قضیه چیست ؟

زیرا کودکان زمان زیادی را در مدرسه و با معلم های خود صرف می کنند. به همین دلیل انها میتوانند شما را شناخت توانایی های فرزندتان کمک کنند.

 

سن استعدادیابی کودکان :

از نظر کارشناسان زمان مناسب برای استعدادیابی کودکان 3 تا 6 سالگی است. به این صورت که تست‌های هوش و انواع مختلف آزمون‌های روانی انجام می شود که توانمندی‌های منحصر به فرد کودک مشخص شده و با آگاهی بیشتر می توانند این توانمندی‌ها را پرورش دهند.

چرا استعدادیابی در کودکان ضرورت دارد؟

استعداد، ذاتی می باشد که باعث ایجاد توانمندی‌های بالقوه در انسان می‌شود. اما باید بدانیم همه ی کسانی که در زمینه‌های مختلف استعداد دارند، دلیلی بر این نیست که قطعا می توانند به موفقیت دست پیدا کنند. در صورتی که استعداد یابی کودکی انجام نشود، ممکن است هرگز از ویژگی های منحصر به فرد کودک تان آگاه نشوید و استعدادهایش از بین برود.

 

استعدادیابی در موارد مختلف :

 

هوارد گاردنر

هوارد گاردنر نظریه ی هوش چند گانه را مطرح کرد.زیرا تا قبل از این نظریه، هوش و استعداد را به عنوان یک مفهوم می دانستند و برای سنجش آن از ضریب هوشی یا IQ استفاده می کردند.

 

در این نظریه، گاردنر به هوش‌های کلامی، منطقی و ریاضی، بصری و فضایی، موسیقیایی، بدنی و جنبشی، هوش درون فردی، برون فردی و طبیعت گرایی اشاره کرد. حال اگر کسی در یک زمینه استعداد نداشت، نمیتوان گفت که او انسان بدون استعدادی است و نمی تواند در زندگی موفق شود.بلکه او فقط در یک حوزه ی دیگر استعداد دارد.

 

نتیجه گیری :

در نهایت اینکه برای شناسایی توانایی و استعدادهای فرزندتان باید زمان زیادی را با او بگذرانید و عملکردش را به مرور زمان بررسی کنید. این شناخت، فرزندتان را در بزرگسالی از سردرگمی نجات خواهد داد و مسیر برایش روشن می شود.

 

 

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *